Dokumenty wymagane do oprawy celnej

 
Dokumenty, które są niezbędne do odprawy celnej to:
 

 • B/L, czyli morski list przewozowy (dotyczy transportu morskiego). Producent powinien nam przesłać 3 oryginały B/L kurierem lub wykonać tzw. „TELEX RELEASE”, co polega na przesłaniu przez producenta B/L mailem do firmy transportowej wraz ze stemplem „TELEX”,
 • packing list, czyli opis produktów wraz z rozmiarem kartonów, wagą brutto i netto oraz ilością towaru,
 • faktura handlowa, która powinna zawierać:
   1) nazwę, adres i numer telefonu producenta w Chinach,
   2) nazwę, adres i numer telefonu kupującego,
   3) datę i numer faktury,
   4) nazwę produktu,
   5) ilość,
   5) cenę jednostkową,
   6) wartość ogółem,
   7) INCOTERMS, czyli warunki dostawy, np. FOB, NINGBO,
   8) kraj pochodzenia produktów (np. Made In China),
   9) podpis oraz firmowa pieczątkę dostawcy,
 • jeżeli towarem są produkty elektroniczne lub zabawki dziecięce, należy dostarczyć certyfikat CE,
 • jeżeli towarem są produkty które są przeznaczone do spożycia lub kontaktu z żywnością należy przedłożyć certyfikat świadczący o bezpieczeństwie danego produktu (np. SGS lub LFGB). Ponadto jeżeli odprawiamy towar w Polsce, należy poinformować sanepid w celu przeprowadzenia kontroli, która musi się odbyć od razu po wpłynięciu towaru do portu. Nieco mniej restrykcyjne przepisy panują w Niemczech, dlatego towar odprawiony w Hamburgu, możemy przewieść na magazyn w Polsce i następnie umówić się z pracownikami Sanepidu w celu przeprowadzenia kontroli.
 • certyfikat pochodzenia, należy przedstawić gdy sprowadzamy towar np. z Pakistanu. Natomiast przy imporcie towarów z Chin, przy większości towarów, certyfikat ten nie jest już wymagany.

Powyższe dokumenty to tylko podstawowe wymagane w imporcie. Należy pamiętać, iż przed każdym sprowadzeniem produktów powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty i certyfikaty są potrzebne przy cleniu towarów, gdyż wiele branż oraz poszczególne towary mają inne wymagania.