Sprawy celno skarbowe

Wprowadzając towar na rynek europejski należy brać pod uwagę, iż musi zostać dokonana odprawa importowa, a w przypadku eksportu odprawa eksportowa. Ta druga jest zdecydowanie łatwiejsza, tym bardziej, iż stawka eksportowa to 0 %.

Jeszcze przed ruszeniem z produkcją, trzeba sprawdzić stawkę celną, tak aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci cła antydumpingowego, które może znacznie podwyższyć cenę towaru. Można to zrobić wchodząc na stronę
http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL .

Cło nalicza się od wartości zakupu towaru + kosztów transportu. Jeśli zdecydujemy się na odprawę w Polsce trzeba się liczyć z tym, iż przy cleniu pojawi się podatek VAT ( podatek ten jest liczony od: wartości produktów + transportu + cła ). Można tego uniknąć poprzez dokonanie tzw. procedury uproszczonej . Wtedy VAT płaci się w momencie rozliczeń w kolejnym miesiącu bądź kwartale ( w zależności od tego, w jaki sposób rozlicza się z urzędem skarbowym importer ). Najprostszym rozwiązaniem jest dokonanie w innym kraju niż Polska np. Niemcy. Wtedy obowiązek zapłaty podatku pojawia się w momencie wystawienia faktury sprzedażowej towaru, a nie w momencie clenia.

Najłatwiejszą metodą jest skorzystanie z agencji celnej, która zatroszczy się o wszelkie formalności wymagane przez urząd celny i w praktyce wykonana za nas całą procedurę celną, natomiast naszym obowiązkiem jest dostarczenie dokumentów tj.

  • listu przewozowego
  • faktury handlowej zawierającej pełną nazwę nabywcy, jego adres, nr NIP, warunki INCOTERMS dostawy, opis towaru, ilość
  • tzw. packing list tj. dokument przedstawiający ilość i sposób pakowania.

W przypadku niektórych towarów wymagane jest również świadectwo pochodzenia tzw. FORM A, które uprawnia do skorzystania z preferencyjnej stawki celnej. Ważne, żeby sprawdzić z agencją celną czy nasz towar takowego potrzebuje.

Jeśli nasz produkt należy do kategorii towarów do kontaktu z żywnością ( np. talerze, kubki, sztućce, naczynia żaroodporne ) trzeba go zgłosić do Sanepidu. W przypadku odprawy importowej w Polsce już w momencie clenia należy uzyskać świadectwo Sanepidu, co może znacznie wydłużyć proces wydobycia towaru z portu,. Gdy clenie odbywa się poza Polską, wtedy towar powinien zostać skontrolowany przez Sanepid, gdy dotrze na magazyn.

Warto wziąć pod uwagę, że na towar sprowadzany z Pakistanu przez najbliższe kilka lat obowiązuje preferencyjna stawka celna w wysokości 0%.